Czym jest wosk sojowy i jak powstaje wosk do produkcji świec? – Why Knot Candles

2022SALE - KUP 3 ŚWIECE W CENIE 2. PROMOCJA NALICZA SIĘ AUTOMATYCZNIE.

 • Wysyłka w 24h
 • Darmowa dostawa powyżej 4 świec
 • 100 dni na zwrot

Czym jest wosk sojowy? Z czego powstają świece sojowe i jakie są zalety wosku sojowego?

Naturalne świecie z wosku sojowego cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na to, że są zdecydowanie mniej toksyczne niż klasyczne woski parafinowe. Tego rodzaju świece są na tyle bezpieczne, że mogą być bez obaw użytkowane nawet w pobliżu dzieci czy kobiet w ciąży. Bezpieczeństwo użytkowania to jednak niejedyna zaleta sojowego wosku. Jest on też bardzo wydajny. Świeca powstała przy jego wykorzystaniu może palić się nawet o połowę czasu dłużej, niż ta wykonana z parafiny.

Czym jest wosk sojowy?

Wosk sojowy jest całkowicie naturalnym produktem, który może być wykorzystywany zarówno do produkcji świec do aromaterapii, jak i tych przeznaczonych do masażu. Z całą pewnością sojowe woski do świec można nazywać produktami ekologicznymi, między innymi dlatego, że w ich powstawaniu nie są wykorzystywane skomplikowane procesy chemiczne. Jest to po prostu wosk roślinny pozyskiwany z ziaren soi. Dzięki prostej produkcji i wykorzystaniu w pełni naturalnych składników jest bezpieczny nawet dla alergików, a także biodegradowalny, co w czasach, w których ochrona środowiska staje się coraz ważniejsza, jest dość istotne. Pozostawiony w naturalnych warunkach wosk bardzo szybko się rozkłada, a w efekcie tego procesu nie powstają żadne substancje niebezpieczne czy  szkodliwe zarówno dla zdrowia ludzkiego jak i natury. W przypadku  wielu świec duży problem dla zdrowia stanowi znaczna zawartość w ich składzie węgla czy benzyny. Takiego problemu nie ma w przypadku świec sojowych, ponieważ w czasie spalania wosk wydziela minimalne ilości tych składników.

Wosk sojowy - jak powstaje wosk do produkcji świec?

Wosk sojowy stanowi jeden z produktów ubocznych uprawy ziaren soi. Choć jest to produkt w pełni naturalny, nie zawsze można przypiąć do niego także miano ekologicznego - to zależy przede wszystkim od tego, czy dana plantacja może się poszczycić posiadaniem stosownych certyfikatów czy też nie (chodzi przede wszystkim o certyfikat NON GMO). Wosk sojowy powstaje w wyniku procesu rozgniatania ziaren, z których następnie wyciskany jest olej, poddany utwardzaniu. W efekcie działania podwyższonych temperatur przybiera on postać płynną, która ze względu na lecznicze właściwości soi bardzo często stosowana jest jako olejek do masażu.

Zalety wosku sojowego

Wosk sojowy jako produkt w pełni bezpieczny i naturalny ma wiele zalet. Do tych najcenniejszych można zaliczyć przede wszystkim:

 • nietoksyczność,
 • biodegradowalność,
 • naturalność,
 • łatwość usunięcia z każdej powierzchni - wystarczy mydło i ciepła woda,
 • czas palenia nawet o połowę dłuższy w porównaniu do świec parafinowych,
 • spalanie w niskiej temperaturze (dzięki czemu woskiem sojowym nie można się boleśnie poparzyć),
 • możliwość aplikacji wosku sojowego (zamienionego w ciepły olejek) na skórę,
 • bezpieczeństwo stosowania - wosk sojowy w przeciwieństwie do parafiny emituje nawet 90% mniej dwutlenku węgla i pozostałych szkodliwych substancji,
 • brak kopcenia w czasie spalania,
 • mniej intensywny i bardziej przyjemny w porównaniu do świec parafinowych zapach,
 • brak chemicznych dodatków powszechnie stosowanych w świecach parafinowych.

Ponadto wosk sojowy jest przyjazny weganom.

Rodzaje wosku sojowego

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wosk sojowy dostępny jest w kilku rodzajach. Jego podział uzależniony jest przede wszystkim od formy zastosowania. Mając to na względzie woski sojowe można podzielić na:

 • miękkie, przeznaczone do zalewania różnego rodzaju form (ten typ najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji świec). Taki wosk charakteryzuje bardzo dobra przyczepność oraz gładka powierzchnia, która pojawia się po jego zakrzepnięciu;
 • twarde (częściej nazywane pillarnymi), które wykorzystywane są przede wszystkim przy produkcji świec wotywnych, filarowych. Ten typ wosku ma bardzo gładką i aksamitną powierzchnię, łatwo poddającą się modelowaniu.

Dlaczego naturalna świeczka sojowa to dobry wybór?

Świece sojowe to doskonała alternatywa dla świec parafinowych, które pod wieloma względami są szkodliwe dla zdrowia. W czasie spalania tych ostatnich wydziela się mnóstwo toksycznych związków (między innymi acetaldehyd, toluen, benzen czy formaldehyd czy osiadająca nie tylko na meblach sadza). Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku świec sojowych. Te nie tylko nie wydzielają żadnych szkodliwych związków, ale również dzięki subtelnym i naturalnym zapachom nie drażnią zmysłu węchu, wywołując przy tym nie mały ból głowy. Spalanie świecy zachodzi w znacznie niższych temperaturach, przez co czas jej użytkowania znacząco wzrasta. Należy pamiętać o tym, by wosk w świecy sojowej wypalał się równomiernie, należy palić ją nieprzerwanie przez co najmniej 3 godziny (dzięki czemu wosk równomiernie się rozgrzeje), nie zapominając też o regularnym skracaniu knota.

Naturalne, bezpieczne, wegańskie. To tylko niektóre słowa którymi w dużym skrócie można opisać świeczki sojowe i korzyści wynikające z ich palenia. Ze względu na brak szkodliwego oddziaływania na zdrowie, będą się doskonale sprawdzały w każdym domu.

 • Świeca sojowa JAŚMIN + STOKROTKA no.01
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa PROSECCO + MALINA no.02
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa YLANG YLANG no.03
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa FIGA + ZIELONA HERBATA no.04
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  55,90 PLN
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa ROZMARYN + POMARAŃCZA no.05
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane

Zostaw komentarz