Zmysł węchu - jak działa na nas zapach? – Why Knot Candles

2022SALE - KUP 3 ŚWIECE W CENIE 2. PROMOCJA NALICZA SIĘ AUTOMATYCZNIE.

 • Wysyłka w 24h
 • Darmowa dostawa powyżej 4 świec
 • 100 dni na zwrot

Zmysł węchu - jak działa na nas zapach?

Zapach ma ogromne znaczenie, choć często nie doceniamy jego wartości. Wpływa na samopoczucie, nastrój i...zdrowie. Zmysł węchu to fascynujący mechanizm - potrafimy zapamiętać i rozpoznać nawet 10 tysięcy różnych zapachów - bez najmniejszego wysiłku. Budzi większe emocje niż obraz i z łatwością przywołuje wspomnienia. Poznaj właściwości zmysłu węchu, niezwykłe znaczenie zapachów i siłę aromaterapii.

Świece zapachowe - aromaterapia w domowym zaciszu

Aromaterapia (choć w trochę innej formie) znana jest od ponad 5000 lat - oznacza to, że człowiek zgłębiał tajniki zapachów i ich wpływ na życie od najdawniejszych czasów. Już starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Grecy wytwarzali perfumy. W średniowieczu podłogę posypywano ziołami, by zniwelować nieprzyjemne zapachy i wprowadzić przyjemną atmosferę. Dziś na szczęście są łatwiejsze sposoby. 

Świece zapachowe pomogą osiągnąć wymarzony aromat w domu - z pożytkiem dla samopoczucia. Odpowiednio dobrany zapach zrelaksuje, uspokoi lub wręcz przeciwnie - pobudzi i doda energii. Świece są wyjątkowo uniwersalne - można ustawić je w dowolnym miejscu i próbować różnych kombinacji, by z łatwością osiągnąć pełną harmonię ciała, duszy i umysłu. 

Świece zapachowe mają także inne, choć nie mniej ważne znaczenie. To doskonały akcent dekoracyjny, który podkreśli charakter domu i wystrój wnętrza. Stworzy przytulną atmosferę i doda ciepła. Delikatne światło, migotanie i niepowtarzalny aromat. Brzmi wspaniale, prawda? 

 Jak zapachy wpływają na nasz nastrój?

Zapachy mają ogromny wpływ na samopoczucie i stan psychiczny każdego z nas, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. To bardzo sugestywne źródło wrażeń estetycznych i emocjonalnych. Przyjemny aromat wpływa korzystnie na pamięć i kreatywność, pomaga w walce bezsennością i stresem. A stres jest niestety czynnikiem wywołującym wiele chorób, nie tylko na tle psychicznym, ale i fizycznym. 

Wybór zapachu i jego działanie to kwestia bardzo indywidualna. Już w dzieciństwie tworzymy bazę ulubionych i znienawidzonych zapachów. Nieświadomie wiążemy je z konkretnymi wspomnieniami i emocjami - to właśnie dlatego mamy tak odmienne gusta. Ale to nie wszystko, bo postrzeganie aromatów zależne jest także od wielu zaskakujących czynników, jak pora dnia czy wilgotność powietrza. Wnioski? 

Najlepszy zapach to ten, który nam odpowiada. Każdy z nas na zapach reaguje inaczej i nie ma w tym nic złego. 

Co ciekawe, ta sama substancja w zależności od stężenia wywołuje skrajnie różne wrażenia zapachowe, a lepsze działanie terapeutyczne wykazują delikatniejsze aromaty. Dlatego warto wybrać świeczkę, która stworzona została pod okiem specjalistów i posiada harmonijną kompozycję oraz odpowiednie stężenie zapachów. 

Aromaterapia – wpływ zapachów na nasze samopoczucie

Liczne badania dowiodły, że odpowiednio dobrany zapach może wywołać określony nastrój i wspomóc wiele procesów związanych np. z koncentracją, produktywnością czy zapamiętywaniem. Możliwości, tak jak i potrzeb jest bardzo wiele. Chociaż zapach to kwestia indywidualna, istnieje kilka uniwersalnych aromatów, które wykazują pozytywne działanie na większość z nas. Które są najpopularniejsze?

 • lawenda, róża, melisa, rumianek - działają odprężająco i relaksująco
 • imbir, czekolada, grejpfrut - działają orzeźwiająco
 • sandałowy, pomarańcza, cytryna - niwelują stres i stan napięcia emocjonalnego
 • eukaliptus - działa kojąco
 • rozmaryn - działa pobudzająco (szczególnie w stanach apatii, zmęczenia i przy problemach z koncentracją)

Ale to nie wszystko - duża popularność świec sprawiła, że producenci stawiają na coraz śmielsze rozwiązania. Nieoczywiste połączenia nut zapachowych powoli zyskują na znaczeniu, a dominująca rola intrygujących aromatów, jak np. karmel czy praliny budzi powszechną ciekawość...i może bardzo przyjemnie zaskoczyć. 

Zapachy - i o tym trzeba wspomnieć - mogą mieć również negatywny wpływ na samopoczucie. Mowa przede wszystkim o "aromatach", które (z różnych przyczyn) nam nie odpowiadają. Lepiej pozbyć się ich od razu, niż narażać się na niekorzystne odczucia - przecież nie o to chodzi. Aromaterapia ma sens tylko wtedy, kiedy jest naprawdę przyjemna.  

Zapachy, chociaż często niedoceniane stanowią bardzo ważny element życia każdego człowieka. Są nośnikami informacji, wpływają na samopoczucie i wiele funkcji organizmu. Warto wykorzystać ich potencjał w domowej aromaterapii i...nie tylko. Dzięki kilku prostym zabiegom możemy sprawić, że to właśnie zapach i atmosfera będą największymi, choć niedostrzegalnymi ozdobami domu. Spokojnego, ciepłego i przyjemnego domu.

 

Źródła:

 • "Wyjątkowość zapachu" - H. Bojarowicz, A. Ziółkowska, J. Krysiński- Collegium Medicum im. Ludwika Rygiera w Bydgoszczy, UMK w Toruniu
 • "Rola aromaterapii w medycynie" - Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki - Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu 
 • "What the nose knows" - The Harvard Gazette
 • "Aromamarketing". Innowacje w nauce - A. Synowiec
 • Świeca sojowa JAŚMIN + STOKROTKA no.01
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa PROSECCO + MALINA no.02
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa YLANG YLANG no.03
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa FIGA + ZIELONA HERBATA no.04
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  55,90 PLN
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane
 • Świeca sojowa ROZMARYN + POMARAŃCZA no.05
  Zwykła cena
  65,90 PLN
  Cena sprzedaży
  65,90 PLN
  Zwykła cena
  Cena jednostkowa
  za 
  Wyprzedane

Zostaw komentarz